خانه / دوپینگ

دوپینگ

آژانس جهانی ضد دوپینگ (وادا) لیست مواد غیر قانونی سال ٢٠١٧ را اعلام کرد.
وادا لیست جدید مواد ممنوعه برای سال ٢٠١٧ را منتشر کرده بود و با آغاز سال ٢٠١٧ این لیست ملاک تشخیص دوپینگ‌هاست. ماده ملدونیوم که سال گذشته دوپینگی های زیادی داشت در این لیست باقی مانده است. بدین ترتیب بسیاری از فدراسیون های جهانی و ملی اخطاری برای ورزشکاران منتشر کردند تا دوباره بر اثر نا آگاهی ورزشکاران دوپینگ گسترده اتفاق نیفتد.
مواد جدیدی که به این لیست اضافه شدند عبارتند از: لیسدگزامفتامین که برای اختلالات تمرکزی و تغذیه استفاده می‌شود و نارکوتیک اوپیواید آنالژسیک نیکومورفین. آریمیستان دیگر ماده‌ای است که به لیست اضافه شده است و احتمال داده می شود دوپینگی های زیادی داشته باشد. این ماده برای متعادل کردن هرمون ها وسوخت و ساز به کارمی رود. این ماده در بیشتر کشور ها به راحتی در داروخانه قابل دسترسی است.
در این لیست تنها داروهایی که برای اسم قابل استفاده هستند، سالبوتومول، سالمرتور و فرموترول است. البته میزان مصرف این مواد نیز محدودیت های خاص به خود را دارد.
در ذیل لیست مواد ممنوعه سال ۲۰۱۶ که تغییری نکرده است وجود دارد.مسلما به مجرد ترجمه لیست سال ۲۰۱۷ در اختیار ورزشکاران و مربیان گرامی قرار خواهد گرفت.

فهرست ممنوعه سال ۲۰۱۶

IPC-Anti-Doping-Advice